Pergoly

Původním smyslem pergol bylo poskytnutí podpůrné konstrukce pro popínavé druhy rostlin. V současné době však přibylo mnoho dalších možností, které z původně ryze okrasného prvku vytváří praktického pomocníka a elegantní doplněk mnoha zahrad.
 
 
 
 
Co je to tedy pergola? Jednoduše řečeno je to pevná konstrukce, která byla původně zcela otevřená a poskytovala pouze "pocitové ohraničení" okolního prostoru. Tedy - abychom hovořili také trochu obecně a nevěnovali se ryze praktické části - pergoly jsou samozřejmě především architektonickým a okrasným prvkem, který sloužil mj. pro vizuální spojování či dělení různých stavebních celků.
 
My se však budeme věnovat praktickým přínosům a bude nás zajímat, jaké možnosti současné pergoly nabízí. Začněme u zastřešení - popínavé rostliny mnoho nezmohly a nevzhledné "vlnité plechy" také nebyly vždy ideální. Na řadu tak přišly nové materiály, zejména tvrzené sklo - takové zastřešení je dokonalé a nijak neubírá světlo ani výhled na letní blankytnou oblohu. Také současné okapní systémy, mnohdy integrované přímo v konstrukci pergoly, vizuálně nijak neruší a odvádějí vodu z obývaných prostor.
 
 

Zastřešení pergol

Jenže jak se říká - všeho moc škodí, takže v parných letních dnech by bylo sluníčka přece jen příliš. Pro současné pergoly však ani toto není problém - existuje řada stínících systémů, které se instalují na střechy pergol a v případě potřeby poskytují úplné zastínění prostoru pergoly. Ovládání může být mechanické nebo automatické. Systém je možné použít jako příležitostné zastřešení i je možné jej kombinovat s pevným zastřešením pergoly. Příležitostné zastřešení však zpravidla odolá jen malému a krátkému dešti.
 
 

Lamelové pergoly

Pro náročné zákazníky, kteří nechtějí z hlediska stínění a zastřešení dělat kompromisy, máme k dispozici lamelové pergoly (někdy zvané též jako sklápěcí či naklápěcí). Taková pergola používá místo stínící látky mechanicky odolný lamelový systém, který dokáže plynule regulovat úroveň zastínění a při plném uzavření poskytuje také úplnou ochranu proti dešti. Integrovaný okapový systém i široká škála doplňků jsou samozřejmostí.
 
 

Pergoly - ochrana proti větru

Další novinkou, která rozšiřuje sezónu od prvních jarních dnů až do sychravého podzimu, je možnost "zastínění" bočních stěn pergoly. Výraz zastínění zde - jak je zřejmé - není zcela na místě - spíše nás zajímá ochrana proti větru, chladu a případnému bočnímu dešti.

Tuto ochranu nám poskytují tzv. screeny, nebo-li screenové rolety. Jde o malé a nenápadné kastlíky, montované na boční nebo horní nosné prvky pergol, z nichž lze mechanicky či elektricky vytáhnout ochrannou látku, která se zachytí na protější stěně. Toto řešení (kromě ochrany soukromí) poskytuje vynikající ochranu proti všem atmosférickým vlivům, které by Vám mohli pobyt pod vaší pergolou jakkoliv zkrátit...
 
 

Pergoly Technorol

Zaujali Vás možnosti našich pergol? Zavolejte nám - rádi Vám poradíme, jaký typ pergoly je vhodný právě pro Vaši zahradu!
 
 
 
 
 
 

Venkovní markýzy

Kompletní informace a srovnání markýz naleznete na webu venkovní markýzy.Více informací o podrobnou nabídku markýz, rolet a žaluzií naleznete na našich internetových stránkách Technorol.